Rođen je 21. septembra 1951. godine u Nišu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Beogradu. Diplomirao je 1976. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Specijalistički ispit iz radiologije položio je 1981. godine na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu.
Magistrirao je juna 1985. godine na VMA u Beogradu, sa temom “Značaj koronarografije u dijagnostici bolesnika sa aortnom stenozom”. Doktorsku disertaciju “Lečenje valvularne stenoze arterije pulmonalis metodom balon komisurotomije” odbranio je aprila 1989. godine na VMA u Beogradu.
U zvanje asistenta na predmetu Radiologija biran je više puta u periodu 1982–1990. godine. U zvanje docenta na VMA u Beogradu, za predmet Radiologija, biran je juna 1990. godine, a u zvanje vanrednog profesora novembra 1995. godine. Na Univerzitetu Crne Gore izabran je u zvanje redovnog profesora, za predmet Radiologija, jula 2001. godine. Obavljao je dužnost predmetnog profesora radiologije, šefa katedre, profesora na poslijediplomskoj nastavi radiologije, profesora i rukovodioca doktorskih studija na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.
Boravio je na stručnim specijalizacijama u Americi, Holandiji, Njemačkoj i Italiji. Uže polje profesionalne aktivnosti akademika Nikolića je invazivna dijagnostika kardiovaskularnih oboljenja i interventna radiologija i kardiologija. Dok je bio u radnom odnosu na VMA u Beogradu, među prvima je promovisao minimalno invazivnu terapiju kardiovaskularnih oboljenja na Balkanu. Uveo je metode interventne kardiologije na srcu, a prvi je izveo perkutanu dilataciju valvule arterije pulmonalis, kao i rekanalizaciju koronarne arterije u akutnom infarktu srca na području bivše Jugoslavije. Prelaskom u Klinički centar Crne Gore (KCCG) 2000. godine, osnovao je salu za kateterizaciju srca i krvnih sudova, kojom je rukovodio do 2018. godine. Svoja znanja i iskustva iskoristio je da unaprijedi liječenje kardiovaskularnih bolesnika u Crnoj Gori. Danas je sala za angiografije i interventnu endovaskularnu medicinu jedna od dobro organizovanih organizacionih jedinica KCCG. U sali danas radi 12 ljekara-specijalista i supspecijalista i 25 medicinskih teničara i sestara na temeljima koji su postavljeni prije 20 godina.
Objavio je 172 rada u zemlji i inostranstvu, od toga 11 monografija i udžbenika. Tokom svoje karijere, akademik Nikolić objavio je dva univerzitetska udžbenika. Udžbenik “Radiologija srca”, koji je objavio 1994. godine, i dalje se koristi kao specijalistički udžbenik radiologije u zapadnobalkanskim zemljama. Godine 2015. objavio je univerzitetski udžbenik “Radiologija za studente medicine”, koji je odlukom Vijeća Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore proglašen za zvanični udžbenik za predmet Radiologija.
Najznačajniji radovi, objavljeni u najeminentnijim svjetskim časopisima prema Pravilniku o kategorizaciji i rangiranju naučnih časopisa, a koji su svrstani u M21a kategoriju kao međunarodni časopisi izuzetnih vrijednosti, rangirani u svojoj oblasti nauka među prvih 10% časopisa su: “Embolisation of the iliac artery by gunshot bullet”, “Uncommon complication of translumbar aortography” — oba objavljena u “American Journal Radiology”. “Percutaneous transluminal pulmonary valvuloplasty” i “Spleen embolization for the treatment of variceal bleeding and splenomegaly in patients with portal hypertension”; “Diagnostic and interventional vascular radiology in blood vessels trauma CT during arterial portography, assistance for the best therapy choice”, objavljeni u “Cardiovascular and Interventional radiology”. Rad “Percutaneous transluminal balloon pulmonary valvuloplasty; double balloon technique” objavljen je u “European Heart Journal”.
Akademik Nikolić bio je mentor u 11 magistarskih radova i šest doktorskih disertacija.
Inicijator je i organizator, sa kolegama sa Katedre za radiologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, specijalizacije iz radiologije. Bio je dugo godina predsjednik komisija za polaganje specijalističkog ispita iz radiologije.
Bio je član Uređivačkog odbora časopisâ “Vojnosanitetski pregled” i “Radiološki arhiv Srbije”. Osnivač je i predsjednik Uređivačkog odbora časopisa “Crnogorski medicinski arhiv”. Član je Ljekarske komore Crne Gore. Bio je rukovodilac 13 nacionalnih projekata i saradnik u četiri internacionala i dva ERASMUS+ projekta, u jednom lokalni rukovodilac.
Od 1985. godine redovni je član Evropskog udruženja za interventnu radiologiju (Cardiovascular and Interventional Radiology Society of the Europe — CIRSE). Godine 1990. primljen je za dopisnog člana Udruženja kardiovaskularnih i interventnih radiologa Sjeverne Amerike (Society of Cardiovascular and Interventional Radiology of North America).
U okviru stručnih aktivnosti, vršio je dužnost direktora Centra za radiološku dijagnostiku KCCG i medicinskog direktora KCCG u periodu 2007–2011. godine.
Od 2004. do 2007. godine bio je prodekan za nauku na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.
Bio je dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u dva izborna mandata u periodu 2013–2018. godine.
Za vanrednog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izabran je 19. decembra 2008, a za redovnog 18. decembra 2018. godine.