Institut za jezik i književnost

  Institut za jezik i književnost „Petar II Petrović Njegoš“ je naučnoistraživačka jedinica u sastavu CANU. Postoji od 2007. godine, kada je donijeta odluka Predsjedništva CANU o preimenovanju i proširenju djelatnosti Njegoševog instituta. Osnovnu djelatnost Instituta za jezik i književnost „Petar II Petrović Njegoš“ čine: lingvistička istraživanja (u okviru kojih se primarno realizuju leksikografska istraživanja), književnoistorijska istraživanja i njegošologija.     

Naučnoistraživački rad u okviru lingvističkih i leksikografskih istraživanja organizuje se primarno kroz dugogodišnji projekat Crnogorski dijalekatsko-onomastički kompleks, čiji je rukovodilac akademik Branislav Ostojić. Jedan od ciljeva rada na ovom projektu jeste zaustaviti siromašenje izražajnih moći jezika, koje nastaje kao posljedica gubljenja dijela leksičkog fonda. Izrada dijalekatskih rječnika u Institutu, koji kao leksikografske publikacije bilježe i tumače opšti ili diferencijalni leksički fond narodnih govora, podrazumijeva proučavanje crnogorskih narodnih govora kroz prikupljanje reprezentativne leksike na terenu, sređivanje i obradu odredničkih leksema (akcenatsku, gramatičku i semantičku), izdvajanje primjera kontekstualne upotrebe, te pripremu rječnika za publikovanje. Pored slojevite i leksikografski obrađene leksike, u dijalekatskim rječnicima rađenim u Institutu za jezik i književnost „Petar II Petrović Njegoš“ popisane su, u okviru predgovora, i najvažnije govorne karakteristike ispitivanih govornih područja na svim nivoima jezičke strukture (prozodijskom, fonetskom, tvorbeno-morfološkom i sintaksičkom), zbog čega ovi rječnici ne predstavljaju doprinos samo leksikografskim, nego i dijalektološkim istraživanjima. Utemeljeni na jezičkim realnostima ispitivanih govora, oni imaju višestruki lingvistički značaj, a mogu postati izvor informacija i za druge nauke – etnologiju, antropologiju, istoriju, folkloristiku… Do sada su u Institutu urađeni: Rječnik govora okoline Mojkovca, Rječnik govora Zete, Rječnik govora okoline Bijelog Polja (Vraneška dolina), Rječnik govora okoline Berana, a u cilju spasavanja od zaborava leksičkog blaga crnogorskih narodnih govora, ali i popunjavanja praznina na leksikografskoj karti Crne Gore, radi se na: Rječniku govora Crmnice, Rječniku govora Riječke nahije, Rječniku govora Boke, Rječniku paštrovskog govora

Prema Programu rada Odbora za jezik CANU, pored dijalekatskih rječnika, u Institutu za jezik i književnost „Petar II Petrović Njegoš“ radi se i na rječnicima jezika pisaca, koji imaju jezički, književni i kulturološki značaj. Prvi u nizu tih rječnika biće Rječnik jezika Mihaila Lalića.

Pored rada na rječnicima, u Institutu za jezik i književnost „Petar II Petrović Njegoš“ radi se i na sakupljanju onomastičke građe sa onih područja koja nijesu obuhvaćena onomastičkom građom kojom raspolaže CANU, koja je tokom 2019. godine popisana, uazbučena i teritorijalno klasifikovana. Postojeća i naknadno sakupljena onomastička građa rezultiraće izradom onomastičkih rječnika.   

Osnovnu djelatnost književnoistorijskih istraživanja u Institutu za jezik i književnost „Petar II Petrović Njegoš“ čini rad na kritičkim izdanjima crnogorskih klasika, kao i izrada monografija o piscima i kulturnoistorijskim pojavama. Iz oblasti njegošologije primarnu djelatnost čini priređivanje i publikovanje kritičkih izdanja Njegoševih djela, kao i publikovanje studija o Njegoševom djelu i jeziku.       

              

 

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En