Međunarodna saradnja

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti u 2022. godini realizovala je niz značajnih aktivnosti u oblasti međunarodne i međuakademijske saradnje. U datom pregledu, realizovane aktivnosti CANU i njenih članova na međunarodnom planu izdvajamo hronološkim redom.

Akademik Predrag Miranović, sekretar Odjeljenja prirodnih nauka CANU učestvovao je onlajn kao predstavnik CANU koja je podržala ovu inicijativu, na sastanku Međunarodnog savjetodavnog odbora Međunarodne godine osnovnih nauka za održivi razvoj (International Year of Basic Sciences for Sustainable Development – YBSSD 2022), 20. januara 2022. godine.

Povodom vojnog napada Ruske Federacije na Ukrajinu, Predsjedništvo Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izdalo je saopštenje, 1. marta 2022. godine. Saopštenje je u prevodu na engleski dostavljeno akademijama i međunarodnim akademijskim asocijacijama sa kojima CANU ima uspostavljenu saradnju. 

Akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik CANU, primio je 29. marta 2022. godine u posjetu dr Ashota Hovakimiana, nerezidentnog ambasadora Republike Jermenije za Crnu Goru. U razgovoru je potvrđena solidarnost i prijateljski odnos između Jermenije i Crne Gore i njihovih naroda kroz istoriju. Prepoznate su dosadašnje kulturno-istorijske i naučne veze i istaknuta potreba njihovog adekvatnog njegovanja i daljeg razvoja kroz djelovanje odgovarajućih obrazovnih i kulturnih ustanova Crne Gore i Jermenije. Iniciran je predlog o uspostavljanju saradnje CANU sa Nacionalnom akademijom nauka Jermenije (NASA), putem potpisivanja bilateralnog Sporazuma o naučnoj saradnji.

Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti 19. aprila 2022. godine posjetio je g. Azad Nagijev, šef Diplomatske misije Republike Azerbejdžan u Crnoj Gori, sa saradnicima. Tokom razgovora sa akademikom Draganom K. Vukčevićem, predsjednikom CANU, razmotreni su uspješni aspekti dosadašnje saradnje između Crne Gore i Azerbejdžana, prije svega u oblasti infrastrukturnih ulaganja i turizma. Akademik Vukčević je istakao da je uspostavljena saradnja CANU i Azerbejdžanske nacionalne akademije nauka (ANAS), u okviru bilateralnog Sporazuma o naučnoj saradnji, koji su predsjednici dvije akademije potpisali u Bakuu 2019. godine. Predviđeno je i da CANU uputi poziv da delegacija Azerbejdžanske nacionalne akademije nauka posjeti CANU u njenoj novoj zgradi.

Akademik Ljubiša Stanković, potpredsjednik CANU učestvovao je na Generalnoj skupštini Evropske federacije prirodnih i humanističkih nauka (ALLEA General Assembly), koja se u hibridnom formatu (fizički i onlajn) održala u palati Belgijske akademije nauka u Briselu, 11 - 12. maja 2022. godine. Događaj je obuhvatio Poslovni sastanak (Business Meeting) samo za članice ALLEA-e, dvodnevni simpozijum „Transforming Science” i kulturni program.

Akademik Veselin Vukotić učestvovao je onlajn sa izlaganjem na Simpozijumu koji su organizovali Turska akademija nauka i Asocijacija akademija i naučnih društava Azije na temu „Razumijevanje održivosti u kontekstu biznis organizacija i filantropskih ustanova” (TÜBA-AASSA Joint Symposium on Understanding Sustainability in the context of Business Organizations and Philanthropic Institutions). Skup je u hibridnom formatu održan 20–22. maja 2022. godine u Istanbulu.

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti 14. juna 2022. godine organizovala je (u okviru Odjeljenja humanističkih nauka) promociju knjige prof. Bena Lazara Mijuškovića, inostranog člana CANU, Egzistencijalna usamljenost – Filozofija i psihologija usamljenosti, koju je prevela Katarina Terzić. Knjiga je objavljena u izdanju CANU u ediciji Monografije i studije. Na promociji su izlaganja imali: prof. dr Žarko Trebješanin, prof. dr Čedomir Čupić, dr Filip Ivanović i Katarina Terzić, prevodilac. O autoru knjige i njenom značaju govorio je akademik Zoran Rašović, sekretar Odjeljenja društvenih nauka CANU.

Na poziv akademika Antona Cajlingera (Anton Zeilinger), predsjednika Austrijske akademije nauka (Österreichische Akademie der Wissenschaften – ÖAW), Austrijsku akademiju nauka sa sjedištem u Beču, 24. juna 2022. godine, posjetio je akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik CANU. Na sastanku akademika Vukčevića sa akademikom Cajlingerom i akademikom Arnoldom Supanom (Arnold Suppan), potpredsjednikom OeAW (kojem su prisustvovali i Katarina Terzić, savjetnica za međuakademijsku i međunarodnu saradnju CANU i Bernhard Plunger, načelnik kancelarije za međunarodne odnose Austrijske akademije nauka), razmotrena je dosadašnja, i sagledane mogućnosti dalje saradnje članova i saradnika dviju akademija na polju nauke. Tom prilikom, akademik Cajlinger, predsjednik OeAW i akademik Vukčević, predsjednik CANU potpisali su Memorandum o razumijevanju između CANU i OeAW (MoU), koji pruža pouzdan okvir za realizaciju različitih vidova naučne saradnje od uzajamnog interesa za istraživače iz Crne Gore i Austrije, kao i za naše naučne zajednice. Akademik Vukčević je uputio poziv akademiku Cajlingeru (koji je i dobitnik Nobelove nagrade za fiziku u 2022. godini) i akademiku Supanu (istoričar) da u narednom periodu posjete Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti i održe predavanje na temu iz svog naučnog bavljenja.

Na poziv predsjednika Evropskog suda za ljudska prava sudije Roberta Spana (European Court of Human Rights – ECHR) sa sjedištem u Strazburu, delegacija CANU u sastavu: akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik, akademik Dragan Radonjić, generalni sekretar, akademik Zoran Rašović, sekretar Odjeljenja društvenih nauka i Marina Vukićević, načelnica Službe CANU boravila je u posjeti sudu 1. i 2. septembra 2022. godine. U razgovorima sa predsjednikom Spanom, uz prisustvo Ivane Jelić, sutkinje ECHR, izražena je obostrana spremnost za dalju saradnju, a predsjedniku Spanu je upućen poziv da održi predavanje u Akademiji. Delegacija je razgovarala i sa timom crnogorskih pravnika koji rade u Sudu, kao i sa sudijama ovog suda iz regiona.

Sredinom septembra 2022. godine, akademik Svjetlana Terzić i akademik Predrag Miranović izabrani su za recenzente projekata ANSO u okviru programa 2022 ANSO Collaborative Research and Training. Akademik Miranović angažovan je za evaluaciju dva, a akademik Svjetlana Terzić za evaluaciju jednog predloga iz reda projekata koji se fokusiraju na oblast prirodnih nauka, promjena životne sredine, javno zdravlje, poljoprivredu i bezbjednost hrane, zelene tehnologije. Usavršavanje koje ANSO nudi putem podrške ovim projektima usklađeno je sa potrebama napredovanja regionalne i lokalne nauke i tehnologije, posebno u oblasti osnovnih i primijenjenih nauka u prilog zelenog i održivog razvoja.

U organizaciji Univerziteta Crne Gore, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Univerziteta „Adam Mickijevič” iz Poznanja, 22. septembra 2022. godine u Rektoratu Univerziteta Crne Gore u Podgorici održan je dvodnevni Međunarodni naučni skup pod nazivom „Mutirajući virus totalitarizma“.

XIII Međunarodna konferencija „Optimizacija i aplikacije” (The XIII International Conference “Optimization and Applications" OPTIMA-2022), održala se u Petrovcu, od 26. do 30. septembra 2022. godine u hibridnom formatu. Za one koji ove godine nisu mogli da dođu u Crnu Goru bila je organizovana onlajn sesija. Cilj Konferencije, koja se odvijala na radnim jezicima engleskom, ruskom i crnogorskom, jeste da okuplja istraživače i praktičare koji rade u oblasti teorije optimizacije, metoda, softvera i srodnih oblasti.

Akademik Predrag Miranović, sekretar Odjeljenja prirodnih nauka CANU učestvovao je onlajn na 35. zasijedanju Savjeta Međunarodne asocijacije akademija nauka (IAAS/МААН), čije je sjedište u Nacionalnoj akademiji nauka Bjelorusije u Minsku. Zasijedanje je održano u hibridnom formatu, u Moskvi, Sankt Petersburgu i onlajn, 27. i 28. septembra 2022. godine.

Akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik CANU, 7. oktobra 2022. godine učestvovao je na Sastanku regionalnih akademija (Meeting of the Regional Academies), u organizaciji Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu. Tom prilikom, predstavnici regionalnih akademija predstavili su profil i aktivnosti svojih akademija. Integralna verzija prezentacije CANU, koju je izložio akademik Vukčević, uručena je učesnicima sastanka u prevodu na engleski jezik. 

Na poziv predsjednika Akademije nauka Albanije, akademika Skendera Đinušija (Skënder Gjinushi), predstavnici CANU, akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik, i akademik Žarko Mirković, sekretar Odjeljenja umjetnosti učestvovali su u cjelodnevnom programu obilježavanja 50 godina postojanja Albanske akademije nauka, 10. oktobra 2022. godine u Tirani.

Akademik Ljubiša Stanković, potpredsjednik CANU učestvovao je u svojstvu predstavnika CANU na Godišnjem sastanku evropskih članova Međunarodnog naučnog savjeta (Annual Meeting of the European Members of ISC), 12 – 13. oktobra 2022. godine, u sjedištu Kraljevskog društva (Royal Society) u Londonu.

Akademik Nenad Vuković učestvovao je kao predstavnik CANU na Međunarodnoj naučnoj konferenciji organizovanoj u čast jubileja 150 godina od osnivanja Poljske akademije umjetnosti i nauka (150th anniversary of transformation of the Krakow Scientific Society into the Polish Academy of Arts and Sciences (PAU)), koja se pod nazivom “Svijet pred novim izazovima” (The World Facing New Challenges) održala 18 – 20. oktobra 2022. godine na Jagelonskom univerzitetu i u sjedištu PAU, u Krakovu. Poziv za učešće u programu obilježavanja godišnjice PAU uputio je prof. Jan Ostrowski, predsjednik PAU.

Uz podršku CANU, dr Filip Ivanović, član Centra mladih naučnika i umjetnika CANU učestvovao je po pozivu, kao novoizabrani član Mlade evropske akademije (Young Academy of Europe) na Godišnjem generalnom sastanku, 25–26. oktobra, kao i na pratećoj 33. Godišnjoj konferenciji Academia Europaea “Building Bridges”, održanoj 26 – 27. oktobra 2022. godine, u Barseloni.

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti podržala je službeni boravak zaposlenih u Biblioteci CANU i pojedinih članova Akademije na 65. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, organizovanom od 23. do 30. oktobra 2022. godine.

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i Univerzitet Crne Gore organizovali su veliki naučni skup koji je u Crnoj Gori okupio naučnu dijasporu, maticu i prijatelje Crne Gore, 2. i 3. novembra 2022. godine. Naučni simpozijum pod nazivom Nauka i male zemlje – sinergija dijaspore, matice i prijatelja Crne Gore / Science and Small Countries – Synergy of the Diaspora, the Motherland & Friends of Montenegro, održan je u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore u Podgorici.

Na otvaranju skupa govorili su akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik CANU, profesor Vladimir Božović, rektor Univerziteta Crne Gore, i prof. Biljana Šćepanović, ministarka nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Crne Gore.

Na poziv predsjednika CANU, akademika Dragana K. Vukčevića profesor Dan Shechtman, iz Izraela, dobitnik Nobelove nagrade za hemiju u 2011. godini boravio je u posjeti Crnoj Gori, kojom prilikom je imao plenarno izlaganje na Naučnom simpozijumu održanom u Rektoratu Univerziteta Crne Gore, 2. novembra 2022. godine. Nakon uvodnih obraćanja, prof. Shechtman imao je plenarno predavanje na temu Demographics, Technological Entrepreneurship and the Future of Montenegro.

Potom je uslijedio polučasovni video-zapis sa pozdravima i porukama nobelovaca koji su sarađivali sa CANU ili bili zastupljeni u izdanjima Akademije.

Skup je bio usmjeren na naučne discipline koje pokriva Odjeljenje prirodnih nauka CANU, i odvijao se u pet (5) sesija. Sesijama skupa predsjedavali su članovi Odjeljenja prirodnih nauka CANU. Koordinacionim odborom, sastavljenim od članova OPN i predstavnika UCG, koji je pratio organizaciju skupa, rukovodio je prof. Veljko Milutinović, inostrani član CANU.

Prva sesija odnosila se na medicinu. Govornici su bili sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku, sa univerzitetâ u Kanadi, Poljskoj i Hrvatskoj, iz Mejo klinike u Minesoti, sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, sa Vojnomedicinske akademije i iz Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Druga sesija odnosila se na matematiku. Govornici su bili sa univerzitetâ u Arizoni, Bostonu, Pekingu, Tirani, Beogradu (sa Matematičkog fakulteta), i iz SANU.

Treća sesija odnosila se na prirodne nauke. Govornici su bili iz Brukhejven nacionalne laboratorije u SAD, sa Univerziteta Jejl, univerzitetâ u Teksasu, Novom Sadu i Beogradu, kao i iz SANU.

Četvrta sesija odnosila se na inženjerske nauke. Govorili su predavači sa univerzitetâ MIT, Harvard, Perdju i Indijana u SAD, sa Univerziteta u Mančesteru, iz Evropske akademije nauka u Londonu, Mađarske akademije nauka u Budimpešti, sa univerzitetâ u Novom Sadu i Beogradu, kao i iz SANU. Ova sesija je bila tematski podijeljena na dvije podsesije.

Peta sesija odnosila se na informatiku. Govornici su predavači sa Univerziteta CMU u Pitsburgu, USC u Los Anđelesu, iz Evropske akademije u Londonu, sa Univerziteta Technion iz Izraela, univerzitetâ u Zagrebu, Kragujevcu i Beogradu, Instituta „Ruđer Bošković” u Zagrebu, Matematičkog instituta u Beogradu, kao i iz SANU.

U posebnoj sesiji, pod naslovom Primjeri dobre prakse, istraživači iz Crne Gore, sa Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Mediteran, Univerziteta Donja Gorica, Kompanije 13. jul Plantaže, izložili su svoja iskustva saradnje sa istraživačima iz dijaspore. Dva predavača (2) predstavila su važne regionalne konferencije iz oblasti koje pokriva ovaj skup.

Osnovna misija skupa jeste zbližavanje naučne dijaspore i matice Crne Gore putem uspostavljanja konkretnih vidova saradnje na iniciranju i realizaciji zajedničkih naučnih projekata, studijskih programa istraživanja i usavršavanja, itd. Pored nesumnjivo naučne, skup je osmišljen da ima i širu, socijalnu komponentu. Ona odražava trajnu posvećenost Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, kao najviše ustanove u oblasti nauke i umjetnosti u Crnoj Gori, i Univerziteta Crne Gore kao najveće ustanove visokog obrazovanja u Crnoj Gori, sabiranju vrhunskih naučnih znanja iz čitavog svijeta, a u svrhu razvoja i afirmacije naših naučnih potencijala koji će doprinositi napretku i blagostanju građana Crne Gore. Program skupa ukupno je obuhvatio 42 izlagača iz 15 država: SAD, Velika Britanija, Poljska, Mađarska, Kina, Rusija, Albanija, Srbija, Kosovo, Hrvatska, Švajcarska, Izrael, Turska, Kanada, Crna Gora. Dalje, njih šest (6) iz Crne Gore koji su do sada imali uspješne međunarodne projekte sa partnerima iz približno isto toliko država.

Omaž povodom obilježavanja 175 godina od štampanja prvog izdanja „Gorskog vijenca” Petra II Petrovića Njegoša u jermenskom manastiru Metiharista u Beču, 1847. godine, organizovan je u okviru aktivnosti Odjeljenja humanističkih nauka CANU, 9. novembra 2022. godine. Na Omažu su govorili: akademik Nenad Vuković, g. Ashot Hovakimian, ambasador Jermenije i prof. Siniša Jelušić, vanredni član CANU. Omažu je prisustvovao i g. Karl Michael Muller, ambasador Austrije u Crnoj Gori.

Povodom poziva za učešće u programu obilježavanja 250 godina Kraljevske akademije nauka, pismenosti i lijepih umjetnosti Belgije (L’ Académie Royale des Sciences, des Lettres et des Beaux-Arts de Belgique), 16. novembra 2022. godine, akademik Predrag Miranović, sekretar OPN i Katarina Terzić, savjetnica za međunarodnu i međuakademijsku saradnju prisustvovali su proslavi jubileja ove akademije, koja je uključila obraćanja predsjednice, stalnog sekretara i ostalih predstavnika Belgijske akademije u prisustvu Nj. V. kralja Belgije, nakon kojih su uslijedila dva predavanja: Making their mark in a man’s world: women in the age of Maria Theresa (One su ostavile trag u muškom svijetu: žene u doba Marije Terezije) – Catriona Seth (Univerzitet u Oksfordu), i Une brève histoire de l’égalité (Kratka istorija jednakosti) – Thomas Piketty (Škola za visoke studije iz društvenih nauka, Pariz – EHESS). Ceremonija je održana u Palati lijepih umjetnosti (Palais des Beaux Arts) u Briselu.

Na poziv predsjednika Srpske akademije nauka i umetnosti, akademika Vladimira S. Kostića, i prof. Alpara Lošonca, dopisnog člana SANU, akademik Dragan K. Vukčević, predsjednik CANU učestvovao je na Naučnoj konferenciji Intelektualci, juče i danas, održanoj 24. i 25. novembra 2022. godine, u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu. Tom prilikom, akademik Vukčević je imao izlaganje na temu „Šta je intelektualac?”

Tokom 2022. godine, studijske boravke u inostranstvu povodom rada na projektima podržanim od strane Komisije za naučno-umjetničke djelatnosti CANU, kao i učešće na naučnim skupovima po pozivu, realizovali su: akademik Igor Đurović (Beograd), prof. Vaso Antunović, vanredni član CANU (Skoplje, MANU), akademik Svjetlana Terzić (Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu), Pavle Goranović, vanredni član CANU (Zagreb).

Tokom 2022. godine u okviru Naučne tribine CANU, kao i u okviru promocije izdanja CANU izlaganja po pozivu imao je veliki broj predavača, priznatih naučnika i stvaralaca iz regiona i šire.

Bilateralna saradnja

Na osnovu sporazuma potpisanih na bilateralnoj osnovi CANU sarađuje sa sljedećim akademijama:

 - Akademija nauka Albanije (ASA), Tirana, 2002; www.akad.edu.al

- Azerbejdžanska nacionalna akademija nauka (ANAS), Baku, 2019; http://science.gov.az

- Austrijska akademija nauka (OeAW), Beč, 2022;  www.oeaw.ac.at 

- Nacionalna akademija nauka Bjelorusije (NASB), Minsk, 2003; www.nasb.gov.by

- Bugarska akademija nauka (BAS), Sofija, 2009; www.bas.bg

- Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH), Sarajevo, 2004; www.anubih.ba

- Češka akademija nauka (CAS), Prag, 2004; www.cas.cz

- Estonska akademija nauka (EAS), Talin, 2005; www.akadeemia.ee

- Gruzijska nacionalna akademija nauka (GNAS), Tbilisi, 2007; www.science.org.ge

- Kineska akademija društvenih nauka (CASS), Peking, 2007; www.bic.cass.cn

- Kineska akademija nauka (CAS), Peking, 2019; http://english.cas.cn

- Akademija nauka i umjetnosti Kosova (KASA), Priština, obnovljen 2019; www.ashak.org

- Letonska akademija nauka (LAS), Riga, 2005; www.lta.lt

- Litvanska akademija nauka (LAS), Vilnjus, 2008; www.lza.lv

- Mađarska akademija nauka (HAS), Budimpešta, 2004; www.mta.hu

- Makedonska akademija nauka i umjetnosti (MANU), Skoplje, 1996; www.manu.edu.mk

- Akademija nauka Moldavije (ASM), Kišinjev, 2006; www.asm.md

- Poljska akademija nauka (PAS), Varšava, 2007; www.pan.pl

- Rumunska akademija, Bukurešt, 2005; www.acad.ro

- Ruska akademija nauka (РАН), Moskva, 2000; www.ras.ru

- Slovačka akademija nauka (SAS), Bratislava, 2003; www.sav.sk

- Slovenačka akademija nauka i umjetnosti (SAZU), Ljubljana, 2002; www.sazu.si

- Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU), Beograd, 1991; www.sanu.ac.rs

- Španska Kraljevska akademija ekonomskih nauka i finansija (R.A.C. E. F), Barselona, 2008; www.racef.es

- Turska akademija nauka (TÜBA), Ankara, 2005;  www.tuba.gov.tr

- Nacionalna akademija nauka Ukrajine (NASU), Kijev, 2006; www.nas.gov.ua

- Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske (ANURS), Banja Luka, 2006; www.anurs.rs

- Tatarstanska akademija nauka (TAS), Kazanj, 2019; www.antat.ru

  

 

Saradnja na multilateralnoj osnovi

Na osnovu sporazuma potpisanih na multilateralnoj osnovi, CANU sarađuje sa sljedećim međunarodnim naučnim asocijacijama i organizacijama:

Evropski centar za mir i razvoj Univerziteta za mir Ujedinjenih nacija (European Center for Peace and Development established by the United Nations University for Peace - ECPD), Beograd, od 2007; http://ecpd.org.rs/

Nacionalni savjet za istraživanja Italije (Consiglio Nazionale delle Ricerche d’Italia - CNR), Rim, od 2009; http://www.iperionch.eu/partners/consiglio-nazionale-delle-ricerche-national-research-council-of-italy-cnr/

- Evropska akademija nauka i umjetnosti (European Academy of Sciences and Arts – EASA), Salcburg, od 1992; www.euro-acad.eu

- Međuakademijski savjet za Jugoistočnu Evropu (Interacademy Council of South-Eastern Europe – IACSEE), 2001; www.iacsee.ac.me

- Evropska federacija nacionalnih akademija prirodnih i humanističkih nauka (All European Academies – ALLEA), Berlin, 2004; www.allea.org

- Međunarodna unija akademija (Union Académique Internationale/International Union of Academies UAI/IUA), Brisel, 2004; www.uai-iua.org

- Međunarodni savjet za nauku (International Science Council – ISC), Pariz, 2006; https://council.science

- Međuakademijsko partnerstvo–globalna mreža akademija nauka (Interacademy Partnership – IAP), Trst, 2007; www.interacademies.net

- Evromediteranska akademijska mreža pri Međuakademijskoj grupi za razvoj (Groupe Interacadémique pour le Développement – Euro Mediterranean Academic Network – GID-EMAN) od 2007, sa sjedištem u CANU, u Podgorici za period 2020 – 2022, (GID-EMAN); https://g-i-d.org/en   

- Svjetska akademija umjetnosti i nauka (World Academy of Art and Science – WAAS), 2008. www.worldacademy.org

- Rimski klub (Club of Rome), Vintertur, 2010; https://clubofrome.org  

- Globalni okrugli sto (Global Round Table – GRT), Brisel, 2011; www.globalroundtable.eu

- Evropska akademija (Academia Europaea/The Academy of Europe), London, 2012; www.ae-info.org  

- Međunarodna asocijacija akademija nauka (Международная ассоциация академий наук – MAAН / International Association of Academies of Science – IAAS), Minsk, 2018; www.int-maan.by  

- Alijansa međunarodnih naučnih organizacija (Alliance of International Scientific Organizations – ANSO), Peking, 2020; www.anso.org.cn

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En