Održana tribina prof. Branislava Mitrovića

 

Danas je u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti održana tribina prof. Branislava Mitrovića Razvoj arhitektonskog jezika – od primarne do apstraktne forme. Predavača je predstavio akademik Žarko Mirković, sekretar Odjeljenja umjetnosti CANU.

Nakon završenog predavanja predsjednik CANU akademik Dragan K. Vukčević uručio je  Povelju o članstvu inostranom članu CANU  prof. Branislavu Mitroviću, arhitekti. 

U nastavku je siže predavanja prof. Branislava Mitrovića.

RAZVOJ ARHITEKTONSKOG JEZIKA – OD PRIMARNE DO APSTRAKTNE FORME

Tema komentariše promjene u arhitekturi i arhitektonskoj formi kroz evoluciju  lične projektantske pozicije i kreće od arhetipskih oblika na samom početku karijere do kubičnih formi kod posljednjih objekata. Ubrzanim napretkom savremenih tehnologija nastale su promjene u arhitekturi i arhitektonskoj formi. Izlaže se princip istraživanja arhitektonske forme na primjerima sopstvenih objekata sa težištem na odnosu funkcije i forme.

Analizirajući   pređeni   arhitektonski   put, u fokusu se nalaze projektantski počeci   – interesovanje za ideju arhetipa u arhitekturi, naime za primarne, elementarne strukture i predstave. Početna tačka je, dakle, pretpostavka da je razmišljanje o kući te razumijevanje kuće kao artefakta  najiskrenije  sadržano u  svedenoj  predstavi  te ideje  –  dječijem  crtežu kuće (krov, prozor,  vrata, dimnjak…).

Prvobitna razmišljanja o građenju u ograničenim tehnološkim mogućnostima  su  kao proizvod imala formu  koja je izvorna i jednostavna. Osnovno pitanje vremena u kojem je započet dijalog sa arhitekturom bilo je: kako premostiti cjelokupni istorijski raspon ispunjen raznovrsnim i obimnim iskustvom,  tehnološkim  saznanjima  i   mogućnostima  i   sav  taj sadržaj  pojednostaviti  do  grafema i  osnovnog  geometrijskog oblika  kao kod  primarnih artefakata?  Konačno,  kako  razriješiti  nesklad  između  jednostavnosti  znaka  i  složenosti objekta arhitekture? Kao disciplina koja počiva na kompleksnom mišljenju prostora, arhitektura mistifikuje jednostavnost principa primarne izgradnje. Između predjela primarne izgradnje i projektovanog pejzaža postoji ogromna razlika iako ne mora da ih dijeli ni prostor ni vrijeme, samo principi graditeljskog mišljenja i kultura. Kada arhitektura primarni oblik proglasi svojim arhetipom, znakom koji uvodi u formu i stil oblikovanja nekog pravca, onda se njegova  jedinstvena,  iskonska,  graditeljska  jednostavnost  žrtvuje  zarad neke druge jednostavnosti  –  simboličke, iza  koje  se čita  kompleksnost  i  težina  arhitekture.  Ova simulacija jednostavnosti već predstavlja kompleksnost koja je u prirodi arhitekture.

Detaljniji razvoj teme približen je kroz tri realizovana projekta, koja su poprimila epitet ključnih tačaka projektantske metodologije u odnosu na postavljenu relaciju arhetipa i elementarne kubične forme, a čiji nastanak pripada zaokruženom vremenskom periodu od dvije dekade. To su Palata Zepter u Ulici Kralja Petra u Beogradu, stambena zgrada u Kumanovskoj ulici u Beogradu i Hotel Centar na uglu ulica Uspense i Jevrejske u Novom Sadu.

 

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En