U okviru obilježavanja jubileja ,,130 godina od proglašenja Opšteg imovinskog zakonika za Knjaževinu Crnu Goru”, u svečanoj sali CANU, akademik Radomir V. Ivanović održao je predavanje: ,,Bogišićev doprinos razvoju folkloristike (s posebnim osvrtom na bugarštice) “.
Najprije je prisutnima predavača predstavio prof. dr Zoran Rašović, sekretar Odjeljenja društvenih nauka CANU.
Bogišić je manje poznat po doprinosu u folkloristici, posebno po zbirci pjesama dugoga stiha tzv. bugarštica i deseteračkih pjesama, zapisanih krajem XVII i početkom XVIII vijeka. Naime, još kao dječak Bogišić se zanimao za narodno stvaralaštvo i dubrovačku književnost, a u doba bečkog đakovanja Vuk Karadžić mu je bio ne samo ,,učitelj energije” nego i uzor koji ne tamni. Sakupljene pjesme objavio je u čuvenoj zbirci pod nazivom Narodne pesme 1878. u ediciji Srpskog učenog društva.
Kao što je poznato, u toj deceniji priprema sakupljanja, proučavanja i mjestimičnog objavljivanja, Bogišić je raspolagao svim potrebnim predispozicijama. Stvaralački formiran u Vukovoj eposi, kao i eposi ilirizma i realizma, aktivno učestvujući u preporodu društvenih i humanističkih nauka, antologičar postepeno , ali vidno, ostaje važan sudionik u porodici južnoslovenskih i evropskih folklorista i filologa, istakao je akademik Ivanović.
Naučnici koji su se seriozno bavili analizom Bogišićevog značajnog opusa unisono tvrde da se radi o tipu radoznalog istraživača, do krajnjih intelektualnih, kreativnih, intuitivnih granica moći posvećenog nauci tokom pune četiri decenije. Radi se o stvaraocu i misliocu neiscrpne radne energije, zahvaljujući kojoj je u evropskim razmjenama postavljao značajan centar naučne inicijacije, tj. o pregaocu koji na čudesan način dovodi u međusobnu vezu različite oblasti duhovnih disciplina i različitih instituta u njima, zalažući se za veoma širok i raznovrstan spektar i naučnih otkrića i pretpostavki sadržanih u njima.