U srijedu, 6. novembra 2024. godine, u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti, u organizaciji Odbora za biologiju i hemiju CANU, održan je okrugli sto o zaštiti prirode u Crnoj Gori. Na putu ka ulasku u Evropsku uniju, pred našom zemljom su brojni izazovi, među kojima su najveći i najkompleksniji iz oblasti životne sredine. Jedna od aktivnosti koja se sprovodi odnosi se na definisanje područja od posebnog značaja u skladu sa Direktivom o staništima i Direktivom o pticama EU, koja će biti sastavni dio mreže zaštićenih područja ili NATURA 2000 područja. Ako se uzme u obzir bogatstvo i raznovrsnost biodiverziteta, endemičnost flore i faune, prisustvo evropski značajnih prirodnih staništa i vrsta, ali i očuvanost predjela, odabir područja čija će zaštita biti ne samo na nacionalnom, nego i na međunarodnom nivou izuzetno je težak posao, s obzirom da se rezultatom treba postići balans između zaštite prirode i potreba našeg društva da se razvijamo. Proces kroz koji Crna Gora prolazi na putu do uspostavljanja mreže NATURA 2000 područja iziskuje pažljivo sagledavanje i rješavanje brojnih problema, pitanja i dilema, koje su na današnjem skupu iznesene i prodiskutove od strane najznačajnijih aktera ovog procesa.
Uvodna obraćanja na Okruglom stolu imali su akademik Igor Đurović, sekretar Odjeljenja prirodnih nauka CANU, i dr Milan Gazdić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine.
Predavači su bili: MSc. Arina Maraš, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera; dr Milka Rajković-Mitrović, Agencija za zaštitu životne sredine; dr Snežana Vuksanović, Prirodnjački muzej Crne Gore; dr Dragan Roganović, Agencija za zaštitu životne sredine; dr Vesna Mačić, Univerzitet Crne Gore, Institut za biologiju mora, Kotor; doc. dr Marija Vugdelić, Univerzitet Donja Gorica i dr Aljoša Duplić, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Republika Hrvatska.