Odbor za tehničke nauke i Centar za energetiku i ekologiju Crnogorske akademije nauka i umjetnosti organizovali su Okrugli sto „Market coupling – povezivanje tržišta u elektroenergetici”. Održana su 4 predavanja:
- Uticaj CBAM mehanizma na tržište električne energije u regiji Zapadnog Balkana – prof. emeritus dr Mirza Kušljugić, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet Tuzla;
- Implementacija flow-based market couplinga u kontinentalnoj Evropi: stečena praktična iskustva i analiza dosadašnjih rezultata – Milan Vukasović, Austrian Power Grid AG;
- Berza električne energije u Crnoj Gori, izazovi uspostavljanja i izazovi budućnosti – Dejan Drašković, Berza električne energije;
- Povezivanje crnogorskog tržišta električne energije sa jedinstvenim evropskim tržištem – Igor Telebak, Regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti.
Nakon izlaganja uslijedila je diskusija u kojoj su učestvovali predstavnici CANU, CGES, EPCG, Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti i gostujući predavači.
Utvrđeni su sljedeći zaključci:
- Značaj električne energije u okviru energetskog bilansa Crne Gore postaje sve veći.
- Podmirivanje svih potreba za energijom iz obnovljivih izvora energije je strateško opredjeljenje Crne Gore, ali i javni interes.
- Povezivanje tržišta povećava konkurenciju na tržištu električne energije, a to ima za posljedicu pristupačniju električnu energiju za sve korisnike, bilo da se radi o potrebama potrošača ili operatora sistema koji su zaduženi za obezbjeđenje sigurnog pogona elektroenergetskog sistema.
- Proces povezivanja tržišta je izuzetno zahtjevan usljed potrebe da se izvrši usaglašavanje velikog broja normi i procedura svih uključenih entiteta (berzi, operatora tržišta, operatora sistema) na 3 nivoa: panevropskom, regionalnom i lokalnom.
- Konkurentnost izvoza domaće proizvodnje u EU je ugrožena usljed:
1. primjene nove EU regulative CBAM – regulative koja uvodi dodatnu taksu na uvoz određenog seta proizvoda (koji obuhvata električnu energiju) iz država van EU, koje raspolažu proizvodnjom električne energije koju karakterišu emisije CO2;
2. obaveze trgovine emisijama CO2 – mehanizam u koji su uključene sve države članice EU;
3. ograničenih kapaciteta mrežne infrastrukture za potrebe tržišta električne energije.
- Mogućnosti ublažavanja i prevazilaženja prepoznatih izazova su:
1. Ugovaranje izuzeća od primjene CBAM kroz organizovanje lokalne ili regionalne trgovine emisijama CO2 i povezivanje sa EU tržištem električne energije.
2. Takođe, pregovori sa EU usmjereni na dobijanje prava na prelazni period (prije pune primjene) nakon uključivanja u EU mehanizam trgovine emisijama CO2. Prelazni period bi trebao uključiti besplatne alokacije emisija CO2.
3. Optimizacija metode koja se bavi alokacijom prenosnih kapaciteta za potrebe tržišta električne energije.
4. Ulaganje u nove mrežne kapacitete i povećanje fleksibilnosti sistema je neophodno.