Naučni simpozijum u organizaciji CANU „Mediteranske kulture u dijalogu” (“Mediterranean Cultures in Dialogue”) u Baru

 

U organizaciji Crnogorske akademije nauka i umjetnosti danas je održan prvi dan Naučnog simpozijuma „Mediteranske kulture u dijalogu” (“Mediterranean Cultures in Dialogue”), koji se u okviru Evromediteranske mreže akademija (Euro Mediterranean Academic Network – EMAN), i pod pokroviteljstvom Međuakademijske grupe za razvoj sa sjedištem u Parizu (Groupe Interacadémique pour le développement – G.I.D), održava 3. i 4. oktobra 2024. godine u Baru (Hotel “Princess”).

Na otvaranju skupa, u ime Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, kao i u svojstvu predsjednika GID – EMAN-a, učesnicima Simpozijuma obratio se akademik Dragan K. Vukčević, koji je prisutnim predstavnicima nacionalnih akademija nauka i umjetnosti – članicama ove mreže koja okuplja akademije mediteranskih zemalja, zahvalio na učešću na simpozijumu upravo posvećenom njegovanju dijaloga između kultura na prostoru Mediterana.

U uvodnoj riječi akademik Vukčević je naveo: „Kultura је oblast kojoj je posvećeno djelo kojim se bavi svako od nas u različitim domenima, a dijalog je najbolji metod koji valja primijeniti u razgovoru između različitih kultura… U osnovi svijetle strane Mediterana stoji dijalog. Njegova suština jeste uvažavanje i poštovanje drugoga i drugačijega. Kada jedna kultura shvati da nije samodovoljna i da postoje drugačije kulture od kojih može usvajati, ona je tada stekla svoju zrelost. Zato ovakvi skupovi koji okupljaju predstavnike različitih akademija koje obasjava svjetlost Mediterana predstavljaju prilog tom razumijevanju i miru”.

Akademik Vukčević je istakao činjenicu da se skup održava u Baru, gradu čiju su prošlost gradile velike imperije Istoka i Zapada. Danas je ovaj lijepi crnogorski grad primjer multietničke Crne Gore i skladnog suživota različitih kultura u njemu.

Prema programu skupa danas su svoja izlaganja u okviru sesije I i II imali: predstavnici Turske akademije nauka, Ahmet Nuri Yurdusev („Mediteran kao središte svijeta”), Mehmet Emin Aydin („Problemi životne sredine i uticaj klimatskih promjena u regiji Mediterana”), Serap Gunes („Regionalni izvori energije i alternativna rješenja za bolju održivost”), Bugarske akademije nauka, Ana Stoykova („Neznani mostovi između Istoka i Zapada: slovenska i arapska verzija stradanja Sv. Jovana”), Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Mile Stojić („Evropa i sfinga Mediterana”), predstavnik Srpske akademije nauka i umjetnosti, Branislav Mitrović („Tipološka geneza nasleđenih obrazaca mediteranske arhitekture: zid, senka i vrtača u savremenim prostornim modelima na crnogorskom primorju”), Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Ilija Vujačić („Mediteranske republike kao mješoviti oblici, sa posebnim osvrtom na predmodernu Crnu Goru”), kao i Saša Knežević, sa Univerziteta Crne Gore („Crna Gora u međunarodnim odnosima – mediteranska vertikala”), i Saša Brajović, sa Univerziteta u Beogradu („Promjenljivost predstava: studija starog grada Bara, 1571-1881”).

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En