Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti danas je posjetila delegacija Evropskog suda za ljudska prava, u sastavu: gospodin Marko Bošnjak, predsjednik, gospođa Ivana Jelić, potpredsjednica, i gospodin Abel Campos, zamjenik sekretara Evropskog suda za ljudska prava.
Članove delegacije Evropskog suda za ljudska prava u Akademiji su primili akademik Ljubiša Stanković, predsjednik, i akademik Zoran Rašović, potpredsjednik CANU.
U srdačnom razgovoru sagovornici su izrazili zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom dviju ustanova, ostvarenom prvenstveno kroz održavanje Okruglog stola „Vladavina prava i Evropski sud za ljudska prava” (The Rule of Law and the European Court of Human Rights), koji je organizovan u CANU 28. februara 2020. godine i kroz posjetu delegacije Crnogorske akademije nauka i umjetnosti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, septembra 2022. godine.
Tim povodom, sagovornici su razmijenili mišljenja o profesionalnim aktivnostima koje sprovode na nivou institucija i potvrdili spremnost za dalju saradnju na akademskom nivou u interesu unapređenja zaštite ljudskih prava i očuvanja ključnih humanih vrijednosti.
Akademik Ljubiša Stanković istakao je zadovoljstvo što CANU u novoj zgradi, pored stručnog, s obzirom na adekvatnu zastupljenost pravne struke u članstvu, ima i svaki drugi kapacitet za nastavak sadržajne saradnje sa ekspertima iz Evropskog suda za ljudska prava.
Predsjednik Evropskog suda Marko Bošnjak naveo je da za njega i njegove kolege slijeđenje misije Evropskog suda za ljudska prava na zaštiti i promovisanju ljudskih prava, vladavine prava, očuvanja mira i dobrostanja naroda, predstavlja privilegiju i veliku odgovornost. To se odnosi i na njegovanje i razvijanje širih partnerskih odnosa i sa prestižnim ustanovama snažne akademske profilacije kakva je Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Akademik Zoran Rašović upoznao je sagovornike sa radom na izradi Građanskog zakonika Crne Gore, kojim će oblast građanskih prava i prava ličnosti biti najpotpunije uređena, po čemu Crna Gora prednjači među zemljama regiona, a koji nužno uključuje temeljno proučavanje pravne prakse Evropskog suda za ljudska prava.
Potpredsjednica Evropskog suda Ivana Jelić ukazala je da se u novembru ove godine navršava 75 godina od donošenja Evropske konvencije o ljudskim pravima, čime se takođe i označava 20 godina primjene Konvencije u domaćoj pravnoj praksi Crne Gore.
Gosti su pozdravili predlog predstavnika CANU da do kraja ove godine Akademija organizuje radni skup pod nazivom „Sedamdeset pet godina Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda”, kojim će se pridružiti obilježavanju ove godišnjice širom Evrope. Na njemu će, pored domaćih stručnjaka, uzeti učešća i sudije Evropskog suda za ljudska prava. Skupom će, s jedne strane, biti istaknuta važnost trajanja duha Konvencije u vremenu – kako je ona evoluirala kroz tumačenja i primjenu ustanovljenih principa od njenog usvajanja do danas, a, s druge strane, biće sagledan aspekt primjene Konvencije u Crnoj Gori u periodu od 20 godina.
Predstavnici CANU iznijeli su i plan da, po privođenju rada na izradi Građanskog zakonika Crne Gore kraju, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti u narednoj godini organizuje i skup regionalnog karaktera na kojem bi pravni stručnjaci, uključujući i specijaliste Evropskog suda za ljudska prava, predstavili vrijednost ovog najvažnijeg pravnog akta za Crnu Goru u oblasti građanskih prava i prava ličnosti, koji će u sebi integrisati i ključne principe Evropske konvencije o ljudskim pravima.