Kultura je zavičaj svih nas, a sinergija djelovanja naučnog i umjetničkog potencijala Crne Gore ključna je za stvaranje boljitka u oblasti nauke, kulture, umjetnosti i obrazovanja, zaključak je današnjeg sastanka organizovanog na Univerzitetu Crne Gore koji je danas posjetila delegacija Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, na čelu sa predsjednikom, akademikom Draganom K. Vukčevićem.
Rektor Univerziteta prof. dr Vladimir Božović izrazio je zadovoljstvo dolaskom delegacije CANU, te kazao da je pregršt tema za razgovor ove dvije institucije, a koje se tiču već postignute saradnje i sprovođenja Sporazuma, kao i predloga o drugim oblicima saradnje, konkretno već imajući na umu tematske tribine, naučna predavanja i diskusije.
„Siguran sam da će se pored stvari koje su se do sada inicijalno pokrenule, u narednom raditi još intenzivnije i snažnije na nekim novim stvarima koje se sada naziru, a vjerujem da će iz njih nići neke druge koje su ne manje važne i značajne za obje institucije“, kazao je rektor Božović.
Predsjednik Vukčević zahvalio se na pozivu i gostoprimstvu i kazao da današnji susret organizovan na Univerzitetu Crne Gore, u cilju nastavka već pokrenute saradnje, nosi dovoljnu poruku, te dodao da je prirodno da institucije koje baštine kulturu kao svoj zavičaj zajedno sarađuju, što najbolje pokazuje senzibilitet aktuelne uprave UCG da inicira zajedničke susrete.
„Veoma je važno istaći par poruka i činjenica koje bi bile značajne, prije svega da je uloga Akademije i Univerziteta da odbrane autonomiju mišljenja i naučnog i umjetničkog rada svojih institucija. Mislim da na tome treba insistirati na principu modernosti kojeg treba braniti i nadograđivati“, kazao je on i objasnio da je druga činjenica sinergija naučnog potencijala u Crnoj Gori, dok je naglasio da se treća činjenica tiče intelektualaca koji su, kako je naveo, dužni svom vremenu da nešto naprave.
Predsjednica Upravnog odbora UCG prof. dr Rajka Glušica kazala je da dužnost obje institucije da pomažu razvoju društva, te da u cilju pomenutog otvaraju konekcije poput današnjeg susreta i pronalaska zajedničkih zaključaka.
„Posebno zadovoljstvo je što smo na istom zadatku, a dug boravak na Univerzitetu sadašnjih akademika garantuje plodonosnu saradnju u budućem zajedničkom radu“, dodala je predsjednica Glušica.
Potpredsjednik CANU akademik Ljubiša Stanković zaključio je da je, nakon dvije zajedničke naučne tribine organizovane na UCG, pozitivna pojava što sastanci poprimaju oblik kontinuiteta, pogotovo kada se u obzir uzme činjenica da je od 38 članova Akademije, 30 sa UCG-a.
Sastanku na kojem su pokrenute brojne teme, kao i aktivnosti koje će se realizovati u budućnosti, ispred UCG-a, prisustvovali su i prorektorica za internacionalizaciju prof. dr Sanja Peković i član Koordinacionog odbora za sprovođenje Sporazuma ove dvije institucije, prof. dr Boris Vukićević, a ispred CANU generalni sekretar, akademik Dragan Radonjić, sekretar Odjeljenja prirodnih nauka, akademik Predrag Miranović, sekretar Odjeljenja društvenih nauka, akademik Zoran Rašović, kao i načelnica Službe CANU, Marina Vukićević.