Poljoprivreda se u današnje vrijeme suočava sa sve brojnijim izazovima, naročito tradicionalna proizvodnja u manje razvijenim djelovima Crne Gore. Odlazak vitalne radne snage iz udaljenih sela po pravilu za posljedicu ima smanjeno bavljenje poljoprivredom, a u nekim područjima i njeno gašenje.
Tako se i katuni, kao posebnost Crne Gore i jezgra njene tradicionalne poljoprivrede u planinskim područjima, suočavaju sa poteškoćama. Sve manji broj domaćinstava danas koriste katune. Nijesu rijetki slučajevi da umjesto očuvanja tradicije i svega onog što katuni predstavljaju neki od njih se pretvaraju u vikend naselja sa šarenilom koje bitno odudara od tradicionalnog načina gradnje na katunima. Domaćinstva koja još koriste katune i koja nastoje da očuvaju tradiciju suočavaju se ponekad sa preprekama i ograničenjima koja im nameću nacionalni parkovi. Nije jasno definisan ni pravni status katuna i td. Istovremeno, otvaraju se nove razvojne mogućnosti, posebno u turizmu, čime se i katunima nude različite razvojne perspektive.
Važnost katuna za crnogorsko društvo bila je ideja vodilja u pripremi i realizaciji interdisciplinarnog naučnog projekta pod nazivom ''Valorizacija crnogorskih katuna kroz održivi razvoj poljoprivrede i turizma– KATUN'' koji su realizovale tri jedinice Univerziteta Crne Gore (Biotehnički fakultet, Istorijski institut i Fakultet za turizam i hotelijerstvo) u saradnji s inostranim partnerima i predstavnicima privrede. Projekat KATUN je i pokrenut s ciljem da se čvršće poveže poljoprivreda planinskih područja s novim pravcima u turizmu na dobrobit seoskog stanovništva, a time i cijele Crne Gore. Projekat je dao brojne rezultate (Monografija Katuni Kučke planine, nekoliko naučnih radova, magistarske teze, specifikacije durmitorskog skorupa i kučkog sira), a održana je i međunarodna konferencija na temu: ''Održivi razvoj planinskih oblasti – iskustva, izazovi i perspektive'', čiji je zbornik radova štampala CANU.
Polazeći od navedenog, Odbor CANU za poljoprivredu i šumarstvo je u svoj plan rada uvrstio održavanje okruglog stola koji je posvećen crnogorskim katunima.
Okrugli sto će se održati 7. februara 2019. (četvrtak) sa početkom u 10 časova u prostorijama Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, prema programu koji dostavljamo u prilogu.