Naučno – edukativni skup: Nove biomedicinske tehnologije i bioetički izazovi

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (Odbor za medicinska istraživanja) u saradnji sa Univerzitetom Crne Gore, Medicinskim fakultetom, organizuju

Naučno – edukativni skup

na temu

NOVE BIOMEDICINSKE TEHNOLOGIJE I BIOETIČKI IZAZOVI

Moderatori: prof. dr Goran Nikolić i prof. dr Olivera Miljanović

Predavači: prof. dr Elmar Doppelfeld, prof. dr Eugenijus Gefenas, dr. sci. Mirjana Branković-Magić, prof. dr Zvonko Magić i prof. dr Olivera Miljanović

            Bazični bioetički principi, postavljeni su ranih sedamdesetih, sa fokusom na poštovanje i zaštitu dostojantva, dobrobit i pravdu svakog ljudskog bića. Ekspanzijom biotehnologija koje se primjenjuju u medicini, značajno se širi spektar djelovanja u bioetici, uključujući bioetičke izazove koje nam donose kloniranje, genska terapija i editovanje gena, produžetak života, donacija organa, tkiva i ćelija i manipulacija bazičnim humanim biološkim materijalom proteini.

U godini proslave 20. godišnjice od donošenja Konvencije o zaštiti ljudskih prava i dostojanstva ljudi u biologiji i medicini (Oviedo konvencija) i Univerzalne UNESCO-ove deklaracije o bioetici i ljudskim pravima, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti se pridružuje obilježavanju ovog značajnog internacionalnog jubileja organizovanjem naučno-edukativnog seminara posvećenog  bioetici. Kroz odabrana predavanja, koja će održati istaknuti stručnjaci iz oblasti bioetike iz evropskih zemalja, regiona i naše države, prezentovaće se najznačajniji spektar djelovanja u bioetici savremenog doba.

Prof. dr Elmar Doppelfeld redovni je profesor nuklearne medicine na Univerzitetu u Bonu. Osnivač je 1983. i dugogodišnji predsjednik Radne grupe istraživačkih etičkih komiteta Njemačke. Član je Komiteta za bioetiku Savjeta Evrope od 1990. godine, predsjednik Komiteta od 2005. do 2007. i jedan od ključnih autoriteta u donošenju Ovijedo konvencije i njenih dodatnih protokola. Od 2012. predsjednik je Evropske mreže Istraživačkih etičkih komiteta EUREC Inc.

Prof. dr Eugenijus Gefenas, redovni je profesor istorije medicine i medicinske etike na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Vilniusu i predsjednik  Komiteta za bioetiku Litvanije od 1995. Član je i jedan od bivših predsjednika Komiteta za bioetiku Savjeta Evrope i član Borda direktora Internaciionalne asocijacije za Bioetiku (IAB). Pofesionalni interes usmjeren je na biobanke i etičke i pravne izazove u istraživanjima na humanom biološkom materijalu. 

      Dr sci. Mirjana Brankovic-Magić je naučni savjetnik od 2013. godine. Načelnica je Odeljenja za eksperimentalnu onkologiju i predsjednica Naučnog vijeća Instituta za onkologiju  i radiologiju Srbije od 2010.  Predsjednica je Srpskog društva istraživača raka od 2016. godine. Profesionalna djelatnost i naučni interes dr Branković usmjeren je na hereditarne kancere i kancersku genetiku.

Prof. dr Zvonko Magić je redovni profesor molekularne i medicinske genetike na Medicinskom fakultetu Vojnomedicinske akademije u Beogradu i načelnik Instituta za medicinska istraživanja VMA, Beograd. Predsjednik je Nacionalnog komiteta za bioetiku UNESCO-ve komisije Srbije, član Komiteta za bioetiku Savjeta Evrope od 2008. i Internacionalnog foruma predavača  UNESCO-ve Katedre za bioetiku.

Prof. dr Goran Nikolić je član CANU, profesor radiologije i dekan na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Predsjednik je Odbora za medicinska istraživanja CANU od 2008. godine. 

Prof. dr Olivera Miljanović je vanredni profesor pedijatrije i kliničke genetike i predsjednica Komiteta za medicinsku etiku i bioetiku Medicinskog fakulteta UCG. Direktorica je Centra za medicinsku genetiku i imunologiju KCCG. Njena profesionalna djelatnost i naučni interes usmjeren je na hereditarne bolesti kod djece, prenatalnu dijagnostiku i bioetičke principe  u genetičkim ispitivanjima. Članica je Odbora za medicinska istraživanja CANU od 1998. godine, Komiteta za bioetiku Savjeta Evrope od 2011. godine i Internacionalnog foruma predavača  UNESCO-ve Katedre za bioetiku od 2014.

Skup će se održati u petak, 17. novembra 2017. godine, sa početkom u 10 časova, u sali Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Podgorica, Ul. Rista Stijovića 5.

Agendu skupa možete vidjeti ovdje.

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En