Naučna tribina Balše Brkovića

Crnogorska akademija nauka i umjetnosti organizuje
Naučnu tribinu

na temu

U SJENCI OKTOIHA: O PAMĆENJU I ZABORAVLJANJU

 

                            Predavač: Balša Brković, pisac i kolumnista

 

      Balša Brković je rođen 25. aprila 1966. u Titogradu (Podgorici). Diplomirao je na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu (Odsek za opštu književnost i teoriju književnosti).

      Objavio je šest knjiga poezije (Konji jedu breskve, Beograd, 1985; Filip boje srebra, Podgorica, 1991; Rt Svete Marije, Zagreb, 1993; Contrapposto, Cetinje, 1998; Dvojenje, Podgorica, 2001; Crno igralište, Podgorica, 2017), knjigu priča (Berlinski krug, Beograd, 2008) i romane (Privatna galerija, Zagreb, 2002; Paranoja u Podgorici, Podgorica, 2010; Plaža Imelde Markos, Podgorica, 2013; Aurora, Podgorica, 2023). Prevodi Privatne galerije objavljeni su u Češkoj (2007), Sloveniji (2006) i Albaniji (2007). Brkovićeva priča Oči Enropije Plamenac objavljena je u prestižnom američkom izdanju Najbolji evropski pripovjedači za godinu 2015, (prevod Vil Firt).

      Za roman Privatna galerija Brković je dobio Nagradu Miroslavljevo jevanđelje za najbolju knjigu proze u Srbiji i Crnoj Gori 2001–2003. Isti roman bio je nominovan u najuži izbor (4 knjige) za prestižnu tuzlansku nagradu Meša Selimović za najbolji roman na eksjugoslovenskom prostoru u 2002. godini. Dobitnik je Ratkovićeve nagrade za najbolju knjigu poezije u 2017. godini (zajedno sa Tanjom Kragujević). Poljski prevod knjige poezije Crno igralište našao se 2020. godine u finalnom izboru (među osam naslova) za internacionalnu nagradu Evropski pjesnik slobode, koja se dodjeljuje u Gdanjsku. Izbor iz Brkovićeve poezije objavljen je u Francuskoj.

      Balša Brković je od stupanja na književnu scenu – sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka – promovisao novi književni senzibilitet i jasnu urbanu artikulaciju svoga pisma.

      O Brkovićevoj poeziji i prozi afirmativno su pisali ili govorili najvažniji književni kritičari nekoliko generacija – od Predraga Markovića, Mihaila Pantića, Sinana Gudževića, Sretena Perovića, Mladena Lompara, Jovanke Vukanović, Miraša Martinovića, Bogića Rakočevića, preko Roberta Perišića, Gorana Samardžića, Tomislava Domovića, Igora Lasića, Gordana Nuhanovića, Julijane Matanović do Aleksandra Bečanovića, Andreja Nikolaidisa, Dragana Radulovića, Pavla Goranovića, Muharema Bazdulja, Teofila Pančića, Vladimira Vujoševića...

      Brkovićeva poezija je od početka prepoznata kao autentična i samosvjesna. Zastupljen je u više nacionalnih, regionalnih i internacionalnih antologijskih izbora.

      Prvi je urednik Redakcije za kulturu podgoričkih Vijesti, kao i pokretač i više od dvije decenije urednik subotnjeg dodatka za kulturu ART.

      Brković se bavi i književnom i pozorišnom kritikom, a objavio je više radova o teoriji i istoriji anarhizma.

 

       Tribina će se održati u utorak, 23. aprila 2024. godine, sa početkom u 12 časova, u sali Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Podgorica, Ul. Rista Stijovića 5.

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En