Nenad Vuković

Bibliografija

Rođen je 15. februara 1939. godine na Pišču (Plužine) ispod Durmitora. Osnovnu školu završio je na Pišču, a gimnaziju i Filozofski fakultet u Sarajevu. Studirao je i doktorirao polonistiku na Jagelonskom univerzitetu u Krakovu.

Zvanje redovnog profesora stekao je na Univerzitetu u Sarajevu. U zvanje vanrednog profesora izabran je i na Univerzitetu u Vroclavu. Na Univerzitetu Crne Gore izabran je u zvanje redovnog profesora. Radio je: u Sarajevu na Akademiji scenskih umjetnosti, na Filozofskom fakultetu i na Pedagoškoj akademiji; na slavistici Jagelonskog univerziteta u Krakovu (Polјska); na slavistici univerzitetâ u Upsali i Lundu (Švedska); na slavistici Univerziteta u Getingenu (Nјemačka); na slavistici Univerziteta u Vroclavu (Polјska); na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju. Predavao je Srpskohrvatski jezik (fonetiku i morfologiju), Uporednu gramatiku slovenskih jezika, Polјski jezik, Scenski govor i kulturu jezika. Bio je dekan Pedagoške akademije u Sarajevu i Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu. Bio je jedan od osnivača i dugogodišnji dekan Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju; član Nastavno-naučnog vijeća Univerziteta Crne Gore. Bio je dekan Fakulteta vizuelnih umjetnosti Univerziteta „Mediteran” u Podgorici, član Senata i rektor Univerziteta „Mediteran”.

Bio je predsjednik Republičke komisije BiH za izučavanje jugoslovenskih jezika i književnosti na stranim univerzitetima i član istoimene Savezne komisije. Na svjetskom sajmu knjiga u Varšavi, 1982. godine, bio je komesar jugoslovenske izložbe. Bio je predsjednik Udruženja nastavnika srpskohrvatskog jezika i jugoslovenskih književnosti BiH i član Predsjedništva slavista Jugoslavije; predsjednik Sarajevskog lingvističkog kruga; član Savjeta Univerziteta u Sarajevu. Bio je član Žirija za dodjelu Sterijine nagrade, kao i član Žirija za dodjelu Nјegoševe nagrade. Bio je predsjednik Upravnog odbora Centra savremene umjetnosti Crne Gore. Bio je član Savjeta za naučnoistraživačku djelatnost Ministarstva za nauku Vlade Crne Gore. U CANU: član je Odbora za jezik (bio je i član Odbora za književnost, Odbora za pozorišnu i filmsku umjetnost), Instituta za jezik i književnost „Petar II Petrović Nјegoš”, predsjednik Redakcionog odbora za kritičko izdanje Sabranih djela Petra II Petrovića Nјegoša.

Učestvovao je na mnogim naučnim međunarodnim konferencijama i svjetskim kongresima. Autor je oko 450 radova. Raznorodne su lingvističke, književno-istorijske i kulturološke oblasti kojima se bavi u svojim radovima. Tu su, prije svih, njegovi poznati onomastički radovi, iz koje oblasti je branio i doktorsku disertaciju, pa radovi posvećeni kulturi govornog i pisanog jezika i radovi iz ortografije i ortoepije, gdje se posebno ističu radovi vezani za adaptaciju stranih imena. Drugi krug naučne djelatnosti posvećen je nauci o književnosti, odnosno njenim užim disciplinama: književnoj istoriji, teoriji, kritici i komparatistici; treći krug je posvećen folkloristici i etnologiji, a četvrti teatrologiji i kulturologiji. Radio je na više projekata — individualnih i kolektivnih, posebno u CANU, npr.: Nјegoš u polјskoj istoriji i kulturi; Nikola Petrović — crnogorski gospodar i pjesnik kod Polјaka; Paradigme diskursa crnogorske kulture: geneza i transformacije (tradicija i savremenost) itd.

Dobitnik je niza priznanja i odlikovanja, među kojima se ističu Plaketa Univerziteta u Sarajevu, Nagrada Cetinja i Povelјa „Putem kulture u novi milenijum” Zadužbine „Petar Kočić” — za doprinos i pomoć u razvijanju međunarodne kulturne saradnje itd.

Najznačajniji radovi i knjige: Stan zachowania serbsko-chorwackiej pieśni epickiej w dobie dzisiejszej (1966); Nikola Petrović — król-poeta w Polsce (1967); Nazwy plemion czarnogórskich (1967); Nazivi nekih crnogorskih plemena u narodnom tumačenju (1969); Prevođenje stranih naziva, transkripcija i transliteracija (1976); Igra „Sever — Kobile” (1977); Semantičke vrijednosti riječi ‘pleme’ u slovenskim jezicima (1978); Andrićev Bonvalpaša (1980); Transkription und Adaption Fremder Namen im Serbokroatischen (1981); Semantička klasifikacija i tvorba naziva crnogorskih plemena (1983); Srpskohrvatsko Nјeguši, Nјegoš, Nјeguš, polјsko Niegusz (1986); Vuk Stefanović Karadžić i Samuel Bogumil Linde (1987); Nјegoševo djelo kod Polјaka (2002); Toponimi u Pivi Obrena Blagojevića — znaci slojevite prošlosti (2003); Švedska (ne)daleka (2004); Riječi s povodom (2005); Ivo Andrić i Polјaci (2006); Semantika igre i riječi u igri Prstena u durmitorskom kraju (2009); Metafizičko poimanje zla (2010); U vjetru miris zavičaja (2015); Vrijeme naracije (2015); U semantičkim polјima starih igara/zabava na Durmitoru (2015); Najnovija književnonaučna istraživanja djela Marka Milјanova Popovića (2017); Narativni dar Stevana Dučića (2018); Prevođenje kao kreativni i lingvistički izazov u savremenom srpskom jeziku (2020); Pjesnikov san o sreći (2020) itd.

Prevodi: Artur Lundkvist: Vatra i led (izbor iz poezije) (1978); Per Lagerkvist: Mariamne (roman) (1984); Per Lagerkvist: Dželat (roman) (1996); Halјina Posvjatovska: I niko ne zna kako umiru ptice (1996); Slavomir Mrožek: Emigranti (1999); Gunnar Ekelef: Zašto pjevaš moja ptico (2001); Trajan Petrovski: Vrijeme (2006).

Za vanrednog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izabran je 19. decembra 2008, a za redovnog 18. decembra 2015. godine.

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En