Igor Đurović

Rođen je 29. avgusta 1971. godine na Cetinju. Osnovnu i srednju školu prirodno-matematičkog smjera završio je u Herceg Novom. Diplomirao je na smjeru Elektronika na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici, 1994. godine. Na istom fakultetu je magistrirao 1996. godine (“Funkcija jezgra u vremensko-frekvencijskoj analizi i softverski paket za realizaciju distribucija”) i doktorirao 2000. godine (“Vremensko-frekvencijske reprezentacije u estimaciji parametara signala sa primjenom u digitalnom watermarking-u”). U zvanja docenta, vanrednog profesora i redovnog profesora biran je 2001, 2006. i 2011. godine na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici. Na istom fakultetu bio je šef Katedre za računare, rukovodilac postdiplomskih studija, rukovodilac doktorskih studija, član Senata Univerziteta Crne Gore (2011–2014) i član Strukovnog vijeća za prirodne i tehničke nauke Univerziteta. Predavao je na više drugih jedinica Univerziteta Crne Gore, a bio je i gostujući profesor na Fakultetu za proizvodnju i menadžment Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Trebinje, BiH.

Bio je rukovodilac lokalnih timova, partner i učesnik na većem broju nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata finansiranih od strane Volkswagen stiftung-a, FP 7, Tempus-a, CNRS, JSPS, DoD Canada, WUS Austria, Ministarstva nauke Crne Gore itd. Osmislio je prvi domaći Centar izvrsnosti BIO-ICT i bio prvi njegov direktor u periodu 2014–2015.

Bio je član i prvi predsjednik Centra mladih naučnika CANU. Organizovao je više skupova u okviru CANU.

U periodu od novembra 2001. do novembra 2002. boravio je kao stipendista Japanskog društva za unapređenje nauke (JSPS) na Kyoto Institute of Technology. Bio je na kraćim boravcima na inostranim univerzitetima, i to: Univerzitet „Aristotel”, Solun, Aritifical Inteligence and Image Analysis Laboratory (Laboratorija za vještačku inteligenciju i analizu slike), Grčka, veći broj univerziteta u SAD u okviru International Visitors programa, Ruhr University Bochum, Signal Theory Group, Njemačka u okviru Volkswagen stiftung projekta, ENSIETA, Brest, Francuska, GIPSA lab, INP Grenoble, Francuska, Nacionalni aerokosmički univerzitet, Kharkov, Ukrajina, Tampere univerzitet za tehnologiju, Tampere, Finska, itd. Bio je član Komisije za odbranu doktorske disertacije na Department for Mathematical Statis-tics, Lund University, Lund, Švedska. Od 2021. godine gostujući je profesor na Politehničkom univerzitetu u Lođu, Poljska.

Dobitnik je Nagrade CANU iz Fonda Petra Vukčevića (2002) i Trinaestojulske nagrade (2016).

Autor je i koautor više univerzitetskih udžbenika, skripata, praktikuma itd. Bio je mentor na više doktorskih disertacija i magistarskih radova.

Autor je oko 300 radova, od toga preko 140 u vodećim međunarodnim časopisima iz obrade signala i srodnih oblasti, editor je dvije monografije i više poglavlja u monografskim publikacijama. Do sada su ovi radovi citirani više od 3.500 puta u vodećim međunarodnim časopisima, a među njima pregledni rad iz oblasti vremensko-frekvencijske analize više od 400 puta i dva rada iz digitalnog votermarkinga više od 350 puta.

Najvažniji radovi: E. Sejdić, I. Djurović, J. Jiang, “Time-Frequency Feature Representation Using Energy Concentration: An Overview of Recent Advances”, Digital Signal Processing, Vol. 19, No. 1, Jan. 2009, pp. 153–183; Lj. Stanković, I. Djurović, S. Stanković, M. Simeunović, M. Daković, “Instantaneous frequency in time-frequency analysis: Enhanced concepts and performance of estima-tion algorithms”, Digital Signal Processing, Vol. 35, Dec. 2014, pp. 1–1; I. Djurović, M. Simeunović, “Review of the quasi maximum likelihood estimator for polynomial phase signals”, Digital Signal Pro-cessing, Vol. 72, Jan. 2018, pp. 59–74; I. Djurović, M. Simeunović, P. Wang, “Cubic phase function: A simple solution for polynomial phase signal analysis”, Signal Processing, Vol. 135, June 2017, pp. 48–66.

Recenzent je u više od 40 vodećih međunarodnih, kao i u više domaćih i regionalnih časopisa. Član editorijalnog odbora ili pridruženi editor bio je u više uglednih međunarodnih časopisa, od kojih se izdvaja jedan od najuglednijih časopisa iz oblasti obrade signala Elsevier — “Signal Processing”.

Bio je član editorijalnog odbora “Journal of Electrical and Computer Engineering”, Hindawi, kao i časopisa “Research Letters in Signal Processing”, Hindawi. Bio je vodeći gostujući editor za EURASIP (Evropsko udruženje za obradu signala) “Journal on Advances in Signal Proceesing”, za specijalni broj „Robust processing of non-stationary signals”.

Član je editorijalnih bordova, recenzent i član programskih komiteta nekoliko međunarodnih i regionalnih konferencija. Pored toga, veći broj njegovih radova proglašavan je najboljim u sekcijama na domaćim konferencijama. Od 2006. godine je Senior Member IEEE (vodeće svjetsko udruženje inženjera elektrotehnike i elektronike).

Za vanrednog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti izabran je 29. novembra 2011, a za redovnog 18. decembra 2018. godine.

 

© 2017 CANU - Crnogorska akademija nauka i umjetnosti.
Sva prava zadržana.
Me / En